Mládež 21. storočia

Po stopách minulosti OSWIENČIM - WIELICZKA

24. máj 2008 (sobota)

Oswiencim

Srdečne Vás pozývame na poznávací výlet pod názvom „Po stopách minulosti“, ktorý organizuje OZ M21 už druhýkrát pre svojich členov ako aj širokú verejnosť.

Program

Sobota 24.05.2008

4:45 odchod od základnej školy Vinbarg / buďte presný čaká nás dlhá cesta / 5:00 odchod od Športovej haly Mier Bardejov pre ostatných 5:15 – 9:00 presun do Oswienčimu – môžete pospať 10:00 vstup do koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau 15:00 presun do Krakowa 18:00 vstup do soľnej bane Wieliczka 21:00 nočný presun do Bardejova 00:30 predpokladaný príchod do Bardejova

Výlet je určený pre deti od 14 rokov a to najmä z dôvodu návštevy koncentračného tábora preto doporučujeme našim mladším členom ostať doma.

POTREBNÉ PRIBALIŤ:

Deti do 15 rokov platný cestovný pas a ostatní účastníci od 15 rokov buď platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.
Taktiež doporučujeme medzinárodnú kartičku poistenca, ktorú Vám vydá vaša zdravotná poisťovňa na požiadanie.
Taktiež nezabúdajte, že cestujeme do Poľska a preto doporučujeme mať zmenené financie na poľské zloté, približný kurz je 1 zl = 9,–Sk

Cena:

členovia M21 do 18 rokov: 800,–Sk
členovia M21 nad 18 rokov: 850,–Sk
nečlenovia M21 a široká verejnosť: 900,–Sk

V cene je zahrnutá doprava objednaným autobusom Karosa, poplatky za vstupy do koncentračného tábora s poľským sprievodcom a poplatky za vstup do soľnej bane s Poľským sprievodcom. V cene výletu nie je zahrnuté cestovné poistenie.

TU si môžete stiahnúť prihlášku pre deti a mládež:Prihláška deti a mládež

TU si môžete stiahnúť prihlášku pre dospelých:Prihláška dospelí

Oswiencim

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka (nem. Birkenau) neďaleko poľského mestečka Osvienčim, asi 60 km západne od Krakova.

Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Asi 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili; zvyšných 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“.

Wieliczka

Wieliczka

V úvode absolvujete atrakciu v podobe prekonania 380-tich schodov. Až potom sa dostanete na prvé poschodie, 64 metrov pod zemou. V bani je 9 poschodí a siahajú do hĺbky 327 metrov. Trasa, ktorú absolvujete, má „len“ 2,5 kilometra. To „len“ preto, lebo chodníky pod zemou merajú spolu 259 kilometrov. Prejsť môžete aj viac, ale len po dohode. Teplota vzduchu sa vraj celý rok drží na 14-tich stupňoch Celzia.

Ťažbu začali v 13. storočí a vyťažili sedem a pol milióna metrov kubických soli. Od roku 1992 vo Wieliczke už soľ neťažia. Dôvod? Historická hodnota dostala prednosť pred hospodárskym významom. Pravda, s ťažbou úplne neskončili, je však len symbolická. Soľná baňa tvorí podzemné mesto, pamätník vytesaný v soli. V roku 1994 ju zapísali do Prvého zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. V roku 1994 dostala od prezidenta krajiny štatút Historického monumentu S podzemnou turistikou začali vo Wieliczke už v 15. storočí, s organizovanou v 18. storočí. Okrem iných osobností ju videli aj Mikuláš Kopernik, Johann Wolfgang Goethe či Frederik Chopin. V súčasnosti sa tu, na trase medzi prvým a tretím poschodím, vystrieda ročne 750 tisíc turistov z celého sveta. Treba dodať, že trasa je prispôsobená aj návštevníkom na invalidných vozíkoch! Naša exkurzia trvala asi dve a pol hodiny. Počas nej sme videli snáď všetko, čo Wieliczka turistom ponúka. Podzemné jazierka so slanou vodou, ťažobné komory, banské stroje a zariadenia, stáročné drevené konštrukcie výborne zakonzervované podzemnou klímou v bani. Videli sme priam fantastické podzemné kaplnky so sochami a reliéfmi – samozrejme zo soli! Sú citlivé na dotyk, miznú pod ním. Ich autormi sú baníci, ktorí stáročia dreli pod zemou, ale – na ktorých sa klíma v bani priaznivo podpísala. Preto sú tu dve sanatória pre alergické deti, i tie čo majú problémy s hornými dýchacími cestami, astmou.

V jednej z podzemných komôr je kino pre 80 ľudí, kde si pozriete film Slaná chuť bane. Uvidíte v ňom miesta, pre návštevníkov nesprístupnené. A keďže turistický ruch je prvoradý, okrem sanatórií tu nájdete reštauráciu s výbornou kuchyňou, múzeum, miestnosť na bankety, plesy, zábavy, ale i na športové aktivity – tenis, volejbal, futbal. Jednoducho, pre turistu všetko, veď on sem nosí peniaze, on je tu očakávaným a vítaným hosťom. O jeho dobrú náladu sa v závere exkurzie postará vyše 700-ročný duch bane Skarbnik. Najskôr vás, úplne nečakane, v prítmi hromovým hlasom osloví a kým sa spamätáte, obdaruje vás kryštálom soli na pamiatku. Na stretnutie s ním tak skoro nezabudnete a ste o zážitok bohatší. Pritom z Wieliczky si ich odnesiete neúrekom.

Webmaster | 14. 5. 2008 St 09.34 | , | trvalý odkaz | tlač | 4226x